Annons
Vidare till lt.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Klart: Tidigare Södertälje-spelaren förlänger kontraktet med SSL-klubben

Nu är Yousif Toumas framtid utstakad:
Det blir ytterligare en säsong med Linköping i SSL.
– Skönt att när allt är klart, säger Touma till klubbens hemsida.

Den tidigare Södertälje IBK-spelaren, Yousif Touma, imponerade på många under SM-slutspelet med SSL-laget Linköping.

Nu står det klart att Touma fortsätter att vara Linköping trogen.

Under tisdagen meddelade klubben att ett nytt kontrakt är påskrivet.

– Det är såklart skönt att när allt är klart och man helt kan fokusera på kommande säsong. Jag ser fram mot en försäsong där jag skall ge allt för att utvecklas ytterligare och samtidigt måste jag vara beredd att ta för mig ännu mer när jag får chansen, säger Touma till klubbens hemsida.

-Kul att Yousif skriver på nytt kontrakt. Han är den perfekta lagspelaren som oavsett roll alltid ger max och sedan är han omtyckt både på och utanför planen. Hans resa är imponerande där han jobbat sig upp från division 1 spel till att spela på två femmor i ett SSL-slutspel på mindre än ett år, säger Linköpingstränaren Johan Astbrant.