Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

MittMedia Folkrace Cup: Så funkar den – och här är alla tävlingar och resultat

Artikel 5 av 19
Folkrace 2019
Visa alla artiklar

(Poängställning hittar du längre ner)
Vi livesänder 18 tävlingar som ingår i MittMedia folkrace cup 2019. Kolla in tävlingskalendern, hitta all information du behöver, och håll koll på poängställningen i denna artikel.

Annons

► SE KOMMANDE TÄVLING: Gestrikefestivalen - vi sänder hela finaldagen

MittMedias satsning på folkrace innebär framför allt att du som tittare får se massor av direktsända tävlingar och reportage. Men det innebär även en cup för de förare som är med och tävlar.

På varje tävling vi sänder får de förare som tar sig till A- B- eller C-final poäng i cupen. Som förare får man räkna sina tre bästa tävlingsresultat, och den 6 oktober blir det cupfinal där de med mest poäng har förtur. Vi kommer plocka in 30 seniorer, 18 dam/veteran och 18 juniorer till finalen (som vi meddelar senare var den blir).

I finalen nollställs poängen och man kör om segern. Därför är det inte superviktigt att ha mest poäng in i finalen, så länge man har nog många för att kvala in till finalen (totalpoängen har dock betydelse i val av startspår i finalerna vid identiska poäng i finaltävlingen).

Hur mycket poäng som behövs för att få vara med i finalen hänger så klart på hur mycket poäng övriga förare har, och hur många som anmäler sig till finalen.

Så samlar man poäng i cupen:

Vinnaren i A-finalen i respektive klass får 20 poäng. Efter det är det fallande skala med en poäng i taget på placering ner till sjätte plats i C-final. (ex; en fjärde plats i A-final ger 17 poäng, en tredje plats i B-final vid runner up ger 13 poäng osv).

Som mest kan man alltså få ihop 60 poäng i cupen, om man vinner tre A-finaler.

Poängställning just nu:

(Uppdaterat efter Skepptunafestivalen 12/5)

SENIORER

Jesper Granfors, Eskilstuna MK: 20

Tobias Svärd, MK Orion: 20

Patrik Åsberg, AMF Årsunda: 20

Henrik Olsson, AMF Årsunda: 19

Patrik Hansson, Skepptuna MK: 19

Tommy Östlund, Hallsbergs MK: 19

Casper Falk, SMK Gävle: 18

Morgan Lindroth, MK Orion: 18

Per Karlsson, Fjugesta MS: 18

Jimmy Hellström, Strängnäs AMS: 17

Jimmy Larsson, SMK Köping: 17

Johan Ingemarsson, Varbergs MK: 17

Ture Boström, Järbo MK: 16

Jens Selander, SMK Arboga: 16

Marcus Svärd, MK Orion: 16

Patrik Svärd, Ljusdals MS: 15

Zackarias Granat, Degerfors RC: 15

Andreas Svensson, Skepptuna MK: 15

Micke Lernerud, Stockholms BK: 14

Dan Olsson, MF Årsunda: 14

Tim Bjärud, MK Ramunder: 14

Emil Gilberg, Gestrike RT: 13

Adam Bergsman, AMF Årsunda: 13

Niklas Nydén, Kolsva MS: 13

Johan Sundvik, AMF Årsunda: 12

Fredrik Nyberg, MK Orion: 12

Kim Göransson, SMK Motala: 12

Thomas Rolfson, Hallsbergs MK: 11

Albin Olsson, AMF Årsunda: 11

Christian Hansson, Skepptuna MK: 11

Niklas Eriksson, Rasbo MK: 10

Rasmus Flerén, V:A Östergötlands MK: 10

Torbjörn Hällström, SMK Hälsinge: 9

Jimmy Kullander, Finspångs MS: 9

Daniel Gustafsson, Skepptuna MK: 9

Lars-Göran Strandberg, MK Orion: 8

Magnus Björck, Films MK: 8

Oscar Gustafsson, SMK Motala bil: 8

Andreas Turner, Borlänge MK: 7

Magnus Johansson, Hallbergs MK: 7

Hampus Enner, Likenäs MK: 7

Fredrik Osmen, Gnesta MK: 6

Sebastian Rylander, AMF Årsunda: 6

Nicklas Färnström, Skövde MK: 6

Andreas Öberg, Gestrike RT: 5

Mikael Andersson, Hallsbergs MK: 5

Joni Rahkonen, Films MK: 5

DAM/VETERAN

Malin Widström, Östenärke RMC: 20

Camilla Wernersson, MK Kinda: 20

Karolina Olsson, AMF Årsunda: 20

Jennie Kjäll, MSK Hammaren: 19

Lina Falk, Grangärde RRC: 19

My Granath, Degerfors RC: 19

Sarah Samuelsson, SMK Hedemora: 18

Erika Lindh, Gestrike RT: 18

Melina Toven, Kolsva MS: 18

Annika Forsberg, Sandvikens MK: 17

Michaela Arvidsson, MK Kinda: 17

Ida Holmberg, Östernärkes RMC: 17

Micke Hagberg, Haninge MK: 16

Annika Isaksson, Hofors MK: 16

Anna-Karin Palmroth, MK Ran Askersund: 16

Ida Törnhult, Gestrike RT: 15

Emelie Strömberg, Laxå MK: 15

Kenneth Andersson, Skepptuna MK: 15

Maja Fritz, Östenärkes rmc: 14

Elinore Selldén, Nyhyttan Avesta RT MK: 14

Gunilla Ellénius, Skepptuna MK: 14

Roland Johannisson, Djursholms MK: 13

Emma Welin, Rasbo MK: 13

Nadia Berntsson, Linköpings MS: 13

Evelina Ekström Larsen, Östernärkes rmc: 12

Sandra Larsson, MK Orion: 12

Maria Karlsson, Skepptuna MK: 12

Lars Björk, Skepptuna MK: 11

Felicia Nygren, Ljusdals MS: 11

Sofie Söder, Östernärkes rmc: 11

Victoria Björklund, Fjugesta MS: 10

Helena Andersson, Sandvikens MK: 10

Göran Larsson, MK Orion: 10

Jenneli Hellström, Hede MK: 9

Sabina Ramqvist, MSK Kvarnvingarna: 9

Roger Sandell, Stockholms BK: 9

Michael Johansson, MK Speed: 8

Natalie Granfors, Eskilstuna EMK: 8

Sofia Jensén, Ånge MK: 8

Sandra Andersson, AMF Årsunda: 7

Wilma Kjellqvist, Karlsborgs MK: 7

Hanna Larsson, MK Orion: 7

Johanna Lindh, SMK Hedemora: 6

Julia Mejermo, SMK Nyköping: 6

Therese Löfgren, Gestrike RT: 6

Johanna Hedberg, SMK Söderhamn: 5

Matilda Karlsson, Sunnansjö MK: 5

Madelene Björck, Films MK: 5

JUNIORER

Oscar Hagström, AMF Årsunda: 17, 18 = 35

Aaron Blomkvist, Hofors MK: 13, 11 = 24

Linnea Holmdahl, Films MK: 11, 10 = 21

Markus Karlsson, Sunnansjö MK: 20

Gustav Dynefalk Lindau, Vaxholms MK: 20

Isak Frönestedt, AMF Årsunda: 20

Lukas Mattsson, Skepptuna MK: 19

Pontus Eriksson, AMF Årsunda: 19

Casper Granfors, Eskilstuna MK: 19

Albin Karlsson, SMK Hedemora: 18

Wilmer Westerling, MK Kinda: 18

William Berg, MK Kopparberg: 17

Emil Lagergren, Borlänge MK: 17

Anton Tholander, Borlänge MK: 16

Hanna Söderqvist, AMF Årsunda: 16

Tilde Haglund, Rönne MK: 16

Macus Osmén, Gnesta MK: 15

Joel Uhr, AMF Årsunda: 15

Dennis Nydén, Kolsva MS: 15

Douglas Eriksson, AMF Årsunda: 14

Linnea Bleckur, Team Mikro BSK: 14

Felix Berggren, Örnsköldsviks MK: 14

Adam Fahlen, Haninge MK: 13

Jonathan Glad, Ljungsbro MK: 13

Adam Hagström, Järbo MK: 12

Lucas Ullervik, Eskilstuna MK: 12

Lukas Danielsson, Stockholms BK: 12

Victor Nyströmer, Fjugesta MS: 11

Arvid Eriksson, AMF Årsunda: 10

Jesper Granfors Kuhlin, Eskilstuna MK: 10

Elias Hermansson, SHRA Avesta: 9

Sebastian Roth, Stockholms BK: 9

William Sandqvist, Skepptuna MK: 8

Jesper Öberg, Gestrike RT: 8

Louise Malmström, Eskilstuna MK: 7

Anton Nilsson, MK Speed: 7

Robin Svelander, Skepptuna MK: 6

Ahlina Nordqvist, Gestrike RT: 6

Viggo Forsberg, Hofors MK: 5

Isak Öberg, Mälaröarnas MK: 5

ALLA TÄVLINGAR VI SÄNDER 2019: 16/3: Västerås - Se höjdpunkterna och hela reprisen här!

27/4: Askersund - SE REPRIS OCH HÖJDPUNKTER HÄR

4/5: Årsunda - SE HÖJDPUNKTER, INTERVJUER OCH REPRIS HÄR

12/5: Skepptunafestivalen - SE HÖJDPUNKTER, FINALERNA OCH HELA REPRISEN

26/5: Gestrikefestivalen - SE TÄVLINGEN HÄR

30/5: Kvällstävlingen, Borlänge - SE TÄVLINGEN HÄR

1-2/6: Östersund - SE BÅDA DAGARNA LIVE HÄR

6/6: Hällefors - SE HELA NATIONALDAGSRACET HÄR

8/6: Hedemora - SE HELA FINALDAGEN HÄR

6-7/7: Krokom

27/7: Fredriksberg

4/8: Bollnäs

11/8: Laxå

11/8: Örnsköldsvik

18/8: Årsunda

25/8: Ljusdal

8/9: Borlänge

14/9: Söderhamn

28/9: Storvik

6/10: MittMedia cup final

PS: Håll även koll på alla våra sändningar via facebooksidan Folkrace-TV.

Annons