Annons
Vidare till lt.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Få koll på Södertäljefestivalen – här är hela programmet

 
Södertäljefestivalen 2018
Visa alla artiklar

På fredag drar Södertäljefestivalen i gång. Folkfesten dras igång med drakbåtsrecet i Maren och följs av ett späckat schema av konserter, dansframträdanden, prisutdelning, allsång och workshops.

Fredag 24 augusti

15.00: Drakbåtsracet – Marenplan

15.00: Scania Go Järnagatan

16.30: Side by Sister Wendela Hebbes Scen

17.00: Ali Alonzo Wendela Hebbes Scen

17.30: R.N.G Wendela Hebbes Scen

17.45: Music Camp Stora Scen

18.00: Eklind Wendela Hebbes Scen

18.15: Emanuel Saliba Stora Scen

18.30: Blodsbandet Wendela Hebbes Scen

18.45: Kristian M Stora Scen

19.00: YoulOwe Wendela Hebbes Scen

19.15: Gabriel C Stora Scen

19.30: Prisutdelning Drakbåtsracet Lilla Scen

20.00: The Person Wendela Hebbes Scen

20.00: Festivalinvigning – Stora Scen

20.15: Ricky Rich Stora Scen

21.00: Jeano Stora Scen

21.30: Nineb Youk Stora Scen

22.00: Kids of Revolution Stora Scen

22.30: DJ Emotion Stora Scen

 

Lördag 25 augusti

09.00: Yoga med Actic Lilla Scen

10.30: Functional med Actic Lilla Scen

11.45: Serbisk folkdans Lilla Scen

12.00: Sångkonsert Wendela Hebbes Scen

12.15: Assyrisk folkdans Lilla Scen

12.45: Big Band Show Stora Scen

13.00: Dansuppvisning med Godo d inoma Lilla Scen

13.00: Brassekollektivet Wendela Hebbes Scen

13.15: Dansuppvisning med Godo d tiama Lilla Scen

13.45: Orientalisk dansuppvisning Lilla Scen

13.45: Sommarbandet Wendela Hebbes Scen

14.00: Jallabina med Actic Lilla Scen

14.15: Demokratiberedningen Storgatan

14.30: Kanalbandet Stora Scen

14.30: Everything Changes Wendela Hebbes Scen

15.00: Persisik dansuppvisning Lilla Scen

15.15: Vilse i brädhögen Wendela Hebbes Scen

15.30: Allsång med Åsa Dellham Stora Scen

15.30: Kajsa Larsson Lilla Scen

16.15: Sandy Solodans Lilla Scen

16.45: Tomas Kaya Stora Scen

17.00: Bony B. Lilla Scen

17.15: Markus Wargclous Minnesfond Stora Scen

17.45: Sprängsten Stora Scen

17.45: Noor Lilla Scen

18.00: Music Quiz med Vox Humana Wendela Hebbes Scen

18.00: Pretzel Duo Quality Hotel Park

18.30: Latisk rapp med Cerriyork Lilla Scen

19.00: Latinsk dans Lilla Scen

19.00 Anna Louise Andersson & The Grim Quartet Quality Hotel Park

19.00: Lisa Ajax Stora Scen

20.15: Linda Pira Stora Scen

 

Söndag 26 augusti

09.00: Yoga med Actic Lilla Scen

10.00: Uppvärmning Piggeloppet Lilla Scen

10.15: Piggeloppet Marenplan

11.30: Latinsk träning med Actic Lilla Scen

12.30: LT Prisutdelning Stora Scen

13.00: Dansa till swingjazzskivor Lilla Scen

13.00: Black Jack Stora Scen

13.30: Dansa till Boogieskivor Lilla Scen

14.30: Adam Tensta Stora Scen

14.45: Lär dig shuffla med Amanda O´shuff Lilla Scen

15.30: Prisutdelning Karate Gamers Lilla Scen

15.45: Mares Stora Scen

16.30: Plogging Lilla Scen

Tipsa oss!

Har du något du vill berätta eller kanske fångat något intressant på bild?

Skicka tips