Annons
Vidare till lt.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Assyriska förlänger med Ismail efter skadebekymren: "Blir otroligt nyttig för laget"

Assyriska fortsätter att förlänga kontraktet med spelarna i truppen.
Under torsdagen meddelade de att Lawal Ismail stannar i klubben ett år till.
- En hel Lawal höjer Assyriska FF med sin kreativitet och blir otroligt nyttig för laget, säger sportchefen Bobil Minasson till klubbens hemsida.

Inför förra säsongen anslöt den 26-årige Lawal Ismail till Assyriska från Degerfors.

På grund av skadebekymmer blev det bara elva matcher och knappt 300 minuters speltid för Ismail i division 1.

Men nu hoppas klubben på att han kan återhämta sig och hitta formen med en hel försäsong i kroppen. Under torsdagen meddelade Assyriska att de förlängt kontraktet med Ismail över den kommande säsongen.

- En hel Lawal höjer Assyriska FF med sin kreativitet och blir otroligt nyttig för laget. Han kom sent in i laget i år och kom tillbaka från en svår korsbandsskada. Förhoppningsvis blir förutsättningarna bättre nästa år, säger sportchefen Bobil Minasson till klubbens hemsida.

Nyckelspelaren förlänger med Assyriska: "Det självklara valet"

Han tar över Assyriska: "Ska bygga en vinnarmentalitet i de där väggarna"