Annons

Annons

Annons

Julen 2022

Ensam gran fick extra många klappar

Varje jul samlar Park hotel in julklappar till behövande. Och att Södertäljeborna är benägna att hjälpa när tiderna är tuffa råder ingen tvekan om – rekordmånga klappar hamnade under granen.

Text

Jessika Devert, Marie Granquist, Susanne Lindqvist och Jenny Agnekrans har gjort det till en tradition att bidra med julklappar till Parks insamling. Foto: Lisza Ray.

Annons

I fredags kväll satt feelgoodförfattaren Jessika Devert och hennes fyra kompisar, Marie Granquist, Susanne Lindqvist, Jenny Agnekrans och Lisza Ray, i lobbyn på Park och slog in julklappar och krullade snören. Något som har blivit tradition för dem.
– Nu tror vi att vi gjort det i sex-sju år. Vi köper ett gäng klappar, mest leksaker, dricker bubbel, slår in och har kul medan vi gör något som känns bra i hjärtat, säger Jessika Devert.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på lt.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan