Södertälje behöver ett ansvarsfullt styre för framtiden. Socialdemokraterna har en lång tradition av att leda kommunen tillsammans med andra partier och söker väljarnas mandat att fortsätta att göra det.
I en artikel (LT, 8 augusti) kommer Joakim Granberg (RP) med sitt sedvanliga vevande mot Socialdemokraterna. Hans vevande beror på att vi har satt en tydlig gräns. Vi har sagt att vi inte kommer styra Södertälje med Realistpartiet eller Sverigedemokraterna.
Annons
Annons
Det beror för vår del på att Realistpartiet vräker ur sig grundlösa påståenden. De står inte upp för beslut som de själva varit med att fatta, de lägger oseriösa och dåligt genomarbetade förslag och de har en ledare som från tid till annan skriver saker om gruppledare från andra partier som ”Pajasar, ni är fan så dumma i huvudet att jag vill knulla era skallar” eller ”Jag plockar dig enklare än en räv tar en råtta”.
För Socialdemokraterna har där gränsen för samarbete passerats med råge.
Boel Godner (S)
Johan Andersson (S)