Två av Sverigedemokraternas ledande företrädare i Region Stockholm skrev nyligen i en debattartikel att ”Färdtjänsten är i kris” och att de vill få ordning på alla fel och brister som de redogör för.
Jag har sedan något år tillbaks haft tillgång till färdtjänst och det har till och från fungerat mindre bra, men sedan ett halvår tillbaka fungerar färdtjänsten perfekt. Jag åker en hel del färdtjänst både i Södertälje och Stockholm och numera kommer taxibilarna till och med i god tid – innan den bokade tiden.
Annons
Annons
Ofta ringer de i förväg och talar om att de är på väg. Vad är det för kris Sverigedemokraterna talar om? Färdtjänsten fungerar i dag närmast perfekt och jag kan knappast vara ensam om att tycka det. De problem färdtjänsten haft verkar vara åtgärdade sedan en tid tillbaka.
Tre socialdemokrater i Region Stockholm följde upp på debattplats i LT under rubriken ”Färdtjänsten kan bättre”. Jag anser att den har blivit bättre.
Liberal resenär