Annons

Annons

Annons

Helgintervjun

Åsa Fimmerstad: ”Visst kan jag tänka mig att köpa slottet”

Åsa Fimmerstad skulle kunna tänka sig att äga ett slott. Sedan i fjol är hon i alla fall ensam ägare av det välkända kaféet i Taxinge.

LT har träffat henne och pratat om barndomsminnen som involverar Ingmar Bergman, om den potentiellt ödesdigra hyresförhandlingen med Nykvarns kommun och om den konflikt som präglat Taxinge under flera år.

Text

När familjen Fimmerstad kom till Taxinge var slottet i förfall. Åsa Fimmerstad och hennes kompisar lekte i röran på andra våningen, som var rödmålad efter Ingmars Bergmans filminspelning. I dag är skicket ett annat.

Bild: Mathias Jonsson

Annons

Åsa Fimmerstad går genom rummen på andra våningen på Taxinge slott, stora målningar på väggarna, fina möbler, speglar, en enorm takkrona. Prydligt.

0 kren månad

Läs för 0 kr i en månad.

Därefter 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på lt.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan