Christina tog studenten i Västerås, studerade kemi och matematik i Uppsala och tjänstgjorde under många år som gymnasielärare i Södertälje.
Under en resa för 25 år sedan bildade vi fem en liten kamratgrupp som hållit ihop sedan dess.
Trots skilda arbetsplatser har vi kontinuerligt haft träffar med varierande program och odlat vår vänskap på olika sätt.
Annons
Christina var glad och optimistisk, positiv och entusiastisk. Vistelse i naturen låg henne varmt om hjärtat och bland hennes kulturella intressen var musik och litteratur framträdande. Som exempel besökte hon årligen Musik vid Siljan och deltog aktivt i Karlfeldtsamfundet. Christina citerade ibland verser av både Erik Axel Karlfeldt och andra skalder som hon tyckte särskilt mycket om.
Annons
”Låt klinga våra dagar som vind i gröna hagar, som hav i böljegång” (ur Psaltare och Lyra).
Under sjukdomsåren förlorade Christina aldrig hoppet och var hela tiden öppen om sin hälsosituation. Hon fortsatte att livligt engagera sig i sina nära och kära. Även vännerna ägnade hon stort intresse och varm omtanke.
Vi har förlorat en värdefull vän men i saknaden ryms tacksamhet för alla fina stunder av varm gemenskap.
Katarina Halvarson
Margareta Nyström
Britt-Marie Ros
Monica Åtting