Annons

Annons

Annons

Södertälje

De får årets 5i12-pris

RFSL Södertälje får årets 5i12-pris.

Arkivfoto: Stina Lagerkvist. Micaela Lammi och Johan Can från RFSL Södertälje står på en bänk vid Södertälje stadshus för att fira pride efter stadens första prideparad

Annons

Priset delades traditionsenligt ut fem i tolv idag den femte december.

Årets pris gick alltså till RFSL Södertälje, en nystartad avdelning inom Riksförbundet för sexuellt likaberättigande.

Läs också: Nystart för RFSL i Södertälje

Annons

Så här lyder motiveringen:

Annons

För att de i mångfaldens och toleransens anda fick Södertälje på fötter, i ett tåg som inte lämnar någon kvar på perrongen, ett tåg utan slutstation, ett regnbågståg där all kärlek räknas. 2017 års 5i12-pris går till RFSL Södertälje.

Årets jury bestod av Elof Hansjons, kommunalråd, Marita Lärnestad, kommunalråd i opposition, Stefan Hollmark, vd Telge, Mikael Alfredsson, kommunpolis, Rickard Sundbom, stadsdirektör och Tomas Karlsson, politisk redaktör på Länstidningen i Södertälje.

Priset har delats ut sedan 1993 och ska gå till en person eller organisation som aktivt bidrar till att minska motsättningar mellan människor från olika kulturer.

Nyheten uppdateras.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan