Annons

Annons

Annons

Nykvarn

Hyrorna för Nybos hyresgäster klara men bolaget är missnöjt – ville höja mer

Nu är hyrorna för Nykvarnsbostäders hyresgäster klara: det blir en höjning med 0,9 procent. Men företaget är inte nöjt.
– Med tanke på hur mycket våra hyresgäster vill att vi ska göra så skulle vi behövt höja mer, säger vd:n Ann Söderström till tidningen Hem&Hyra.

Ann Söderström, Nybo.

Bild: Mattias Holgersson

På tisdagen kom beskedet: Nykvarnsbostäder, Nybo, hade kommit överens med Hyresgästföreningen om 2017:s hyror. Från och med den 1 maj blir det en höjning av hyrorna med 0,9 procent för hyresgästerna som bor i det allmännyttiga bostadsbolagets cirka 560 lägenheter.

Annons

Annons

Men till tidningen Hem&Hyra säger Ann Söderström, vd för Nybo, att hon helst hade sett en högre höjning.

– Med tanke på hur mycket våra hyresgäster vill att vi ska göra så skulle vi behövt höja mer, säger Söderström till tidningen.

För en bostad med en hyra på 8000 kronor motsvarar höjningen en ökning med 72 kronor i månaden.

Läs också: Nybo värvar från Telge bostäder – hon blir ny chef


Mårten Arvidsson

021-19 92 31
marten.arvidsson@mittmedia.se

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan